„Nem nőnap alkalmából kaptam virágot, hanem mert ismét megvert”

A családon belüli erőszak áldozataira hívta fel a figyelmet Kolozsvár Városi Tanácsának női képviselői a Nők Nemzetközi Világnapja alkalmából. Üzenetükben hangsúlyozzák: nők ezrei válnak nap mint nap a társadalmi probléma áldozatává, akiknek helyzete tovább romlott a világjárvány alatt.

Andrea naplója: „Ma, március 8-án, kaptam egy csokor hóvirágot. Láttam a telefonom kijelzőjén, hogy március 8-a van, amikor kórházba menet taxit hívtam. De nem nőnap alkalmából kaptam a virágot, hanem azért, mert tegnap ismét megvert. Sokkal durvább verést kaptam, mint legutóbb, ezúttal beleverte a fejem a hálószoba ajtajába. De biztos, hogy megbánta, másként nem vett volna nekem virágot.”

Magdi naplója: „Ma, március 8-án virágot kaptam. Jácintot, a kedvencemet. Olyan gyönyörű virágok… Az illatukat most nem érzem, mert ezúttal eltörte az orrnyergemet, amikor harmadszor is ököllel arcul ütött. De legalább életben maradtam. Nagyon félek, de mit tehetnék? Hogy nevelhetném fel a gyermekeimet az apjuk nélkül? Nem március 8-ra vette a virágot, de biztos megbánta, amit tett, másként nem lett volna ilyen figyelmes, nem igaz?

Mária naplója: „Ma, március 8-án rengeteg virágot kaptam. Sose kaptam még ilyen sok virágot, ennyi illatos, színes csokrot. Azért kaptam ennyi virágot, mert legutóbb halálra vert. Az első pofon elcsattanásakor kellett volna összeszednem a bátorságomat, és elhagynom. Lehet, akkor elmaradt volna a mai virágözön.”

Minden egyes nap, a reggeli kávé megfőzésétől esti nyugovóra térésünkig változunk, alakulunk, megélt érzelmeink, tapasztalataink, emlékeink formálnak minket. De ha a kiabálás, szitkozódás, lökdösés, ütlegelések, ajtócsapkodások és törött edények a napi rutinunk részei, akkor emlékeink más nevet kapnak: traumáknak nevezzük ezeket.

Nap mint nap nők ezreit érik efféle traumák. Nem tudunk róluk, mert az áldozatok szégyenből, kilátástalanság vagy megfelelő információ hiánya miatt nem fedik fel kilétüket. Inkább hallgatnak, csendben tűrnek, nem fordulnak a hatóságokhoz, nem kérnek segítséget a családon belüli erőszak áldozataival foglalkozó szervezetektől.

A világjárvány okozta korlátozások és elszigeteltség a családon belüli erőszakos esetek elszaporodásához vezettek. A Nemi Esélyegyenlőségi Országos Ügynökség adatai szerint ebben az időszakban 2,3%-kal növekedett meg a bántalmazással kapcsolatos feljelentések aránya.

2020 első hét hónapjában a rendőrség 4856 ideiglenes távoltartási végzést bocsátott ki 5040 bántalmazó személy nevére, a tettesek túlnyomó része férfi.

2020-ban a családon belüli erőszakos esetek száma riasztóan növekedett a korábbi évekhez képest. Ez a tény minket, a Kolozsvári Városi Tanács női tagjait, politikai színezettől függetlenül arra kötelez, hogy egyöntetűen elítéljük a kapcsolati bántalmazást, és egyhangúan, határozottan kijelentsük:

Nemet mondunk a családon belüli erőszakra!

Valószínűleg mindnyájatokban, akik egy bántalmazó kapcsolatban éltek, felmerül a kérdés: miért maradok? Miért nem lépek ki ebből a kapcsolatból? Ha kilépek, hogyan fogok boldogulni? Mi lesz a gyerekekkel? Kitől kérjek segítséget? Ezek a kérdések csak akkor hasznosak, ha a kiút megtalálását segítik és nem a félelem a mozgatórugójuk. Azonban a legtöbb elnyomott, szidalmazott, bántalmazott nő esetében ezeket a kérdések a félelem szüli. A felvetett problémák viszont nem legyőzhetetlen akadályok, hanem a kiút felé megtett első lépés lehetőségét rejtik magukban.

Egy meghitt, szeretetteljes kapcsolatban dühkitöréseknek, és pláné a bántalmazásnak nincs helye.

Nyugalom, megértés, béke, elkötelezettség és empátia nélkül nincs igazi szeretet és tisztelet.

Noha Andrea, Magdi és Mária története csak képzeletbeli, egy pillanatig se feltételezzük azt, hogy ezekhez hasonló esetek nem fordulnak elő nap mint nap valahol az országban. Éppen ezért határozottan:

Nemet mondunk a családon belüli erőszakra!

Ha családon belüli erőszaktól szenvedsz vagy ismersz ilyen személyt, esetleg egy ilyen erőszakos eseménynek vagy a tanúja, akkor hívd a Nemi Esélyegyenlőségi Ügynökség által biztosított 0800.500.333-as ingyenes zöld számot, amely országszerte éjjel-nappal elérhető.

A bántalmazott személyek és hozzátartozóik a kolozsvári önkormányzat által működtetett tanácsadóközpont munkatáraitól is segítséget kérhetnek a 0372799098-as telefonszámon, vagy személyesen, a Zsigmond király/Maramureşului 1. szám alatt.

(Kolozsvár Városi Tanácsa női képviselőinek közleménye)

Comments